Polyprenoly – prírodné bioregulátory z jedle sibírskej

25. januára 2021 0 komentárov

Na obrovskom území Sibíri rastie mimoriadny ihličnatý strom Jedľa sibírska, ktorá sa vyznačuje svojim osobitným tvarom a výškou až do 30 metrov. Odpradávna sa jedľovým lesom hovorilo „čierna tajga“ alebo „čerňa“. To je spôsobené nielen skutočnosťou, že jedľové lesy sú známe svojou zvláštnou temnosťou a nepriechodnosťou, ale aj skutočnosťou, že jedľa vytláča všetky rastliny, ktoré sa dostanú pod jej korunu. V ľudovom liečiteľstve na Sibíri sa jedli dostalo osobitého postavenia: jej odvar sa používal na skorbut, nedostatok vitamínov, bolesti zubov a iné bežné choroby. Jeho protizápalové vlastnosti sa využívali pri ochoreniach horných dýchacích ciest, zažívacieho ústrojenstva, pohlavného a močového systému a tiež pri kožných problémoch . Zlepšenie zdravia, urýchlenie zotavenia z chorôb vždy podporovala skutočnosť, že jedľa zabezpečuje optimálnu výživu tkanív.

 

Kôra a ihličie sibírskej jedle sú prirodzeným dodávateľom vitamínov, flavonoidov , karotenoidov , chlorofylu , stopových prvkov, rastlinných  polyfenolov a fytoncídov . Obzvlášť zaujímavé sú fytoncídy . Slovo fytoncid (phytondice) je gréckeho pôvodu, vo voľnom preklade znamená vyhubiť rastlinami a  vytvoril ho v roku 1928 Dr. Boris P. Tokin, ruský biochemik z Leningradskej univerzity. Zistil, že niektoré rastliny disponujú veľmi účinnými látkami, ktoré im bránia v hnilobe alebo proti požieraniu niektorým hmyzom a zvieratami.  Tieto špeciálne prchavé látky sú jedným z faktorov prirodzenej imunity rastliny a silným prírodným antibiotikom. Zabraňujú rastu a rozvoju baktérií, mikroskopických húb a prvokov a znižujú priepustnosť kapilár. Konkrétne fytoncídy  jedle ničia čierny kašeľ, pôvodcu úplavice (dizentérie) a brušného týfusu. Okrem toho jedľové fytoncidy majú pozitívny vplyv na krvný obeh v mozgu, majú stimulačný účinok na nervový, imunitný, kardiovaskulárny a ostatné systémy tela, najmä pri fyzickej záťaži . Optimalizácii záťaže a ich väčšej tolerancii napomáha skutočnosť, že sibírska jedľa obsahuje látky s výrazným krvotvorným účinkom. Jedľový nálev je prírodným liekom na prevenciu anémie a zvýšenie všeobecnej odolnosti organizmu.

 

Ruskí vedci zistili, že preparáty sibírskej jedle majú schopnosť regulovať antioxidačné procesy v pečeni a brzdiť vývoj autoimunitných reakcií v krvi počas experimentálneho ožarovania. Získané výsledky môžu byť využité na praktické úžívanie extraktu sibírskej jedle s cieľom zvýšiť odolnosť organizmu v ekologicky nepriaznivých oblastiach so zvýšeným radiačným zaťažením. Experimentálne štúdie navyše preukázali, že extrakt z jedle má výrazný stimulačný účinok na žalúdočnú sekréciu. Môže sa účinne použiť pri komplexnej liečbe chorôb tráviaceho traktu: gastritída, kolitída, enterokolitída, žalúdočné vredy a dvanástnikové vredy.

 

Ale to nie je všetko. Najzaujímavejšie a najužitočnejšie z hľadiska vedy sú prírodné bioregulátory – polyprenoly , ktoré sa získavajú z vetvičiek sibírskej jedle.  

Čo sú polyprenoly?

Na začiatku 30. rokov skupina vedcov z Leningradskej akadémie študovala zloženie ihličiek jedle. Hlavným záujmom  bola hlavne ich odolnosť, keď sa teploty menia na extrémne hodnoty od -40 do +40 stupňov Celzia. Výsledkom bol objav špeciálnej triedy organických látok z ihličiek jedle, ktoré sa nazývajú polyprenoly.

Polyprenoly sú nízkomolekulárne prírodné bioregulátory (fyziologicky aktívne), ktoré zohrávajú dôležitú modulačnú úlohu v bunkovom procese v rastlinách.

Čo sú polyprenoly pre rastliny, tak dolicholy sú pre všetko živé, vrátane ľudí. Polyprenoly a dolicholy majú v skutočnosti veľmi podobné chemické zloženie, pretože dolicholy sú derivátmi polyprenolov a líšia sa od nich iba v jednej nasýtenej izoprénovej jednotke.

Dolicholy sa podieľajú na dolicholfosfátovom cykle, ktorý hrá dôležitú úlohu pri syntéze glykoproteínov. Mnoho glykoproteínov tvorí základ pre stavbu membránových receptorov, ktoré slúžia na fixáciu inzulínu, adrenalínu, estrogénu, testosterónu a ďalších hormónov na bunkách citlivých na hormóny. Dolicholy hrajú dôležitú úlohu pri udržiavaní správneho lipidového zloženia membrán. Znížené hladiny dolicholu sa zaznamenávajú pri akútnom reumatizme a iných stavoch imunodefekcie.

Cyklus dolicholfosfátu uľahčuje proces glykozylácie bunkovej membrány alebo syntézu glykoproteínov, ktoré riadia interakciu buniek, podporujú imunitný systém a stabilizujú molekuly bielkovín. Zo všetkých týchto glykoproteínov majú polyglykoproteíny schopnosť zabíjať rakovinové bunky počas chemoterapie a zároveň chrániť zdravé bunky v tele.

Farmakologická transformácia polyprenolov prebieha v pečeni, kde sú metabolizované na dolicholy .

Potenciálne lekárske použitia 

Záujem o polyprenoly a dolicholy súvisí s ich širokým spektrom biologickej aktivity a extrémne nízkou toxicitou.

Polyprenoly stimulujú imunitný systém, opravu buniek a spermatogenézu a majú antistresové, adaptogénne, protivredové a hojivé účinky . Dolicholy majú antioxidačnú aktivitu a chránia bunkové membrány pred peroxidáciou  . Pokusy preukázali, že polyprenoly majú antivírusovú aktivitu, najmä proti chrípkovým vírusom. Zistilo sa, že hladina dolicholov v pečeňových nádorových bunkách klesá v porovnaní so zdravými pečeňovými bunkami  .

Čo sa deje pri nedostatku dolicholov?

Syntéza dolicholov sa uskutočňuje v pečeni, s pribúdajúcim vekom je tento proces pomalší a pomalší a tieto molekuly nestačia  zásobovať všetky vnútorné orgány. Výsledkom ich nedostatku bude:

  • narušenie funkcií vnútorných orgánov (pečeň, srdce, obličky atď.)
  • zhoršenie boja proti voľným radikálom
  • narušenie metabolizmu
  • dlhodobé zotavovanie po tvrdej práci alebo fyzickej námahe
  • predĺženie obdobia zotavenia po operáciách, zhoršenie chronických ochorení

Sibírska jedľa odkryla tajomstvo zdravia

Od objavenia polyprenolov tieto prešli mnohými štúdiami a pokusmi, počas ktorých sa zistilo, že sibírske ihličnany sú najodolnejšie voči chorobám v teplotných extrémoch. Práve z týchto drevín sa získavajú najekologickejšie, pre životné prostredie najpriaznivejšie a pre telo prospešné polyprenoly.

Vďaka prírodným rastlinným surovinám a vysokému stupňu čistenia nevykazujú polyprenolové látky pri dlhodobom používaní vedľajšie účinky. Bioaktívne komplexy s polyprenolmi sa môžu užívať dlhodobo.

Aké sú výhody polyprenolov?

  1. Polyprenoly majú výrazný hepatoprotektívny účinok. Zlepšujú funkciu pečene, zvyšujú jej odolnosť voči toxínom a iným nepriaznivým vonkajším vplyvom a normalizujú priebeh zápalových procesov.
  2. Polyprenoly sú silné antioxidanty. Zvyšujú ochranu bunkových membrán v nepriaznivej environmentálnej situácii. Poskytujú podporu imunitnému systému, zvyšujú odolnosť tela voči fyzickému stresu.
  3. Podporujte regeneráciu tkanív.
  4. Pozitívne ovplyvňujú kardiovaskulárny systém, znižujú hladinu cholesterolu.
  5. Pozitívne ovplyvňujú mozog a nervový systém.

 

Kde kúpiť polyprenoly?

Na stránke www.sibirvital.sk  nájdete niekoľko vynikajúcich prípravkov s obsahom polyprenolov priamo zo Sibíri. Firma Artlife má moderné laboratóriá, vývoj a výrobu na Sibíri, kde sa polyprenoly získavajú z jedlí z jednej z najčistejších oblastí našej planéty.

Výživové doplnky s obsahom polyprenolov:

Oleoprén Genez – má všeobecne posilňujúci účinok, zlepšuje procesy regenerácie a zotavenia

  • Má systémový účinok: posilňujúci, adaptogénny, tonizujúci.
  • Posilňuje prirodzenú antioxidačnú obranyschopnosť tela.
  • Zlepšuje regeneračné procesy po zlomeninách.

 Oleoprén Gepa je komplex s polyprenolmi na podporu pečene.

  • Pomáha odstraňovať toxíny z tela (po pití alkoholu, mastných a vyprážaných jedál).
  • Zmierňuje pocit ťažkosti po prejedaní.
  • Posilňuje prirodzenú antioxidačnú obranyschopnosť tela.

                                                                                        

Oleopren Kardio je komplex s polyprenolmi na podporu kardiovaskulárneho systému.

  • Môže byť použitý v kardiovaskulárnych podporných programoch.
  • Má posilňujúci účinok, zvyšuje vytrvalosť, odolnosť proti fyzickému stresu.

Oleoprén Nejro – komplex s polyprenolmi pre aktívnu funkciu mozgu a podporu nervovej sústavy

  • Poskytuje nervovému systému a mozgu základné živiny.
  • Chráni kognitívne funkcie (pamäť, pozornosť) pred zmenami súvisiacimi s vekom.
  • Bojuje proti chronickej únave, zvyšuje účinnosť.
  • Posilňuje prirodzenú antioxidačnú obranyschopnosť tela.

 

Zdroj: https://www.artlife.ru/blog/zdorove/prirodnye-bioregulyatory-iz-pikhty-sibirskoy, https://ru.wikipedia.org

Pridať komentár

Your email address will not be published.