Na čo slúži lecitín?

26. marca 2021 0 komentárov

Na čo slúži lecitín?

Palivo pre telo, stavebný materiál pre bunkové membrány, asistent pri práci pečene, mozgu a nervového systému – to všetko je o lecitíne. Tuková organická látka, ktorá je komplexom fosfolipidov, má široké indikácie na použitie. Pomáha normalizovať hladinu cholesterolu v krvi a metabolizmus lipidov, ktorý je potrebný ako pre rastúce telo, tak aj pre ľudí v zrelom veku.

Čo je to lecitín? 

Lecitín objavil v roku 1850 francúzsky vedec Maurice Bobley, ktorý izoloval lipidovú zložku z mozgu a vaječného žĺtka a pomenoval ju lecitín. Takmer o 90 rokov neskôr, v roku 1939, sa podobná frakcia získala zo sójových bôbov, potom sa nazývala esenciálne fosfolipidy. Z hľadiska chemikov a biológov je lecitín ester kyseliny glycerofosforečnej. Základom látky sú: fosfoinozitidy, fosfatidylcholín, cefalín, fosfatidylserín. Okrem toho lipidová zložka môže obsahovať tokoferoly, uhľohydráty, steroly, organické pigmenty…

Prečo potrebujeme lecitín?

Na čo telo potrebuje lecitín? Lecitín sa dá nazvať ochrancom bunkových membrán, prináša tiež veľa ďalších procesov v tele: obnovuje biosyntézu a riadi odbúravanie cholesterolu, podporuje trávenie a rovnomerné vstrebávanie tukov a zlepšuje činnosť pankreasu. Ak žijete v zlom prostredí, je vaša činnosť spojená s intenzívnou duševnou prácou alebo fyzickou prácou, mali by ste do svojej každodennej stravy určite zahrnúť lecitín, aby ste si udržali zdravie a predišli chronickým patológiám. Po 50 rokoch je lecitín pre organizmus veľmi dôležitý: odporúča sa ho používať ako prevenciu pred stareckou demenciou a rozvojom Alzheimerovej choroby.

Lecitín a krvné cievy

Problém aterosklerotických vaskulárnych lézií nestratil svoju váhu už mnoho rokov. Na pomoc prichádza lecitín! Používanie lecitínu spočíva v tom, že klesá viskozita krvi, klesá riziko trombózy a zlepšuje sa mikrocirkulácia, čo má priaznivý vplyv na celkový zdravotný stav, na toleranciu fyzickej aktivity – a to je práve hlavný odkaz v zlepšenie kvality života, najmä na pozadí aterosklerózy.

U osôb trpiacich aterosklerózou je prítomnosť lecitínu v strave dvojnásobne nevyhnutná. Fosfolipidy majú tendenciu zvyšovať aktivitu lipoproteínu lipázy, špeciálneho enzýmu, ktorý riadi metabolizmus tukov v tele, najmä vo vnútri cievnej steny. Tento enzým štiepi lipidy, ktoré „odstraňujú“ cholesterol zo steny cievy. Ničí chylomikróny (elastické „kvapôčky“ vo forme ktorých sa tuk prenáša krvou). V dôsledku týchto štiepnych reakcií sú zničené lipoproteíny s veľmi nízkou hustotou, čo predstavuje hlavné nebezpečenstvo pre cievy a aktívne sa podieľa na tvorbe aterosklerotických plakov. Tento proces vedie k zníženiu hladiny cholesterolu a triglyceridov, čo priaznivo ovplyvňuje tak kvalitu života pacienta s aterosklerózou, ako aj prognózu výsledku ochorenia.

Lecitín a pečeň

Lecitín priaznivo pôsobí na obnovu a ochranu pečene, chráni ju pred nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho prostredia. Pomáha pečeni vykonávať funkciu čistenia krvi od jedov a toxínov. Lecitín je súčasťou mnohých hepatoprotektorov (na ochranu a podporu pečene). Lecitín a fosfolipidy, ktoré sa z neho tvoria v tele, sú súčasťou štruktúrnej jednotky pečene. Z týchto látok môže vytvárať nové zdravé bunky.

Je lecitín vhodný pre deti?

Lecitín sa ukázal ako účinný aj pre deti. Stimuluje činnosť mozgu, normalizuje činnosť nervového systému a podporuje intenzívny intelektuálny rozvoj. Ak má vaše dieťa poruchy reči, psychický a fyzický vývoj, emočnú nestabilitu, zlé priberanie, lecitín pomôže tieto problémy napraviť.

Z čoho sa lecitín vyrába? 

Výrobcovia lecitínu dnes najčastejšie používajú rastlinné suroviny – slnečnicu, repku, sóju. Najpopulárnejšie na trhu sú sójový lecitín a slnečnicový lecitín. Dá sa vyrobiť z vaječných žĺtkov, stojí to však mnohonásobne viac, čo ovplyvňuje aj cenu pre spotrebiteľa. Je ťažké povedať, ktorý lecitín je lepší. Pri výbere lecitínu zvoľte ten, ktorý má odznak „Non-GMO“.

Užívanie lecitínu. Ako viete, že to potrebujete?

Ak spozorujete jeden alebo viac z týchto príznakov, stojí za to začať užívať lecitín:

  • poklesy krvného tlaku;
  • porušenie koncentrácie;
  • zábudlivosť;
  • zmeny nálady a podráždenosť;
  • závraty a bolesti hlavy;
  • problémy so spánkom;

Tiež stojí za to užívať lecitín pri diagnostikovaných ochoreniach: poškodenie pečene, hepatitída A, B a C, ateroskleróza a srdcové choroby, zotavenie po infarkte, mŕtvica, choroby kĺbov a pretrvávajúce poruchy trávenia. Ak chcete vyriešiť zdravotné problémy, predpísať určité lieky, dávkovanie a súbežnú liečbu, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Kde kúpiť lecitín?

Sortiment Artlife zahŕňa čistý lecitín aj vo funkčných produktoch, ktoré ho obsahujú v zložení ako 100% prírodnú fosfolipidovú frakciu sóje (tj. sójový lecitín)bez GMO.

Lecitín od Artlife je 100% prírodná fosfolipidová frakcia sóje bez GMO. 

Lecitínový gél s vitamínmi (pripravujeme ako novinku) je navrhnutý tak, aby obsahoval základné fosfolipidy v strave dieťaťa, aby prekonal psychoemotionálny stres, zlepšil pamäť a pozornosť a zabránil poruchám nervového systému.

Ako súčasť biokomplexu Hepar Formula pomáha lecitín posilňovať membrány pečeňových buniek a zabrániť ich tukovej infiltrácii.

 

 

 

 

Pridať komentár

Your email address will not be published.